Endodonti

Dişin pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenir

Endodonti

Dişin pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan bilim dalıdır.
 
Yetişkin hastalara yapılan tedaviler içerisinde kök kanal tedavisi ve tekrarı, kuafaj, intrakoronal (devital) beyazlatma örnek verilebilir.
 
Kök kanal tedavisi; dişin en iç kısmında bulunan, dişin canlılığını ve beslenmesini sağlayan damar-sinir paketinin (pulpa) zarar gördüğü, yenilenemez duruma geldiği, canlılığını kaybettiği (nekroz) durumlarda uygulanır. 
 
Ağrı durumunda, şiddetli ve uzun süre geçmeyen sıcak-soğuk hassasiyetinde, diş apselerinde, kaza sonucu zarar görmüş ve renklenmiş dişlerin tedavisinde kök kanal tedavisine başvurulur.
 
Bu tedavide enfekte dokular kök kanallarından çıkarılıp, kanalları şekillendirip, kanallar antiseptik ajanlar ile temizlenip yaratılan bu boşluk biyouyumlu materyaller ile kapatılarak doldurarak yapılır.
 
Endodontik tedavi için geç kalınması durumunda, ileri dönemde dişin kök ucunda iltihap oluşumuna ve çene kemiğine zarara sebep olabilir; Cerrahi müdahale ya da dişin çekimi gerekebilir.
 
Kanal tedavisi süreci, uygulanan anestezi teknikleri sayesinde ağrısız geçebilmektedir. Hastanın genel sağlığı, dişin enfeksiyon durumuna bağlı olarak da seans sayısı belirlenmektedir. Bu süreci takiben dişlerde hafif ağrı durumu olabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir rahatsızlıktır. Geçici bir süreç olarak değerlendirilebilir. Eğer ağrı , şişlik oluşursa hekim bilgilendirilmelidir.