Protetik Tedavi

Kaybedilmiş veya eksik olan fonksiyon, fonasyon ve estetiğin sağlanması amaçlanır

Protetik Tedavi

Çeşitli sebeplerden dolayı dişte madde kaybı veya diş kaybı oluşabilir. Bunun sonucu olarak kaybedilmiş veya eksik seviyede olan fonksiyon, fonasyon ve estetiğin diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmesi için materyal seçenekleri ile protetik restorasyonlar yapılabilir. 
Çene eklem bozuklukları ve tedavileri de bu kapsamda değerlendirilir. 
Çiğneme fonksiyon problemlerinin, konuşmadaki bozuklukların ve estetiğin daha güzel bir hale gelmesi ile hayat kalitesinde bir artış ile karşılaşabiliriz.
Sabit protezler:
Dişe/dişlere simante edilerek ( yapıştırılarak ) teslim edilen bu restorasyonları Laminate veneerler , Kuron, köprüler ve Onlay-Overlay restorasyonlar, implantüstü restorasyonlar temelinde inceleyebiliriz. 
Kullanılan materyaller 
Tam seramik : Emax, Empress
Zirkonya 
Metal destekli porselen olarak özetleyebiliriz.
Her materyalin kullanım yeri ve amacı farklıdır.
Laminate veneerlerde, estetik kuronlarda ve onlay-overlaylerde en estetik ve güçlü sonuçları tam seramik materyaller ile elde ederiz.
Çiğneme kuvvetinin arttığı, materyal kalınlığının azaldığı, mekanik tutuculuğun arttığı vakalarda   daha geleneksel bir yaklaşımda zirkonya restorasyonları güvenle kullanabiliriz.
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile estetik  olarak geri planda kalmış  olan metal destekli porselenleri daha az tercih etmekteyiz.
Porselen Dolgular
(Overlay - Onlay)
Dişte meydana gelen büyük hasar durumlarında rutinde uyguladığımız kompozit dolgular yeterli kalamayabilir. Bu durumlarda  preperasyon yaptığımız dişe laboratuar uretimi bir restorasyonu adeziv olarak yapıştırarak kullanabiliriz.
Meteryal olarak e-max , hibrit seramik ve kompozit kullanilabilir.
Genellikle eski amalgam dolguların değişimi, eski kompozit dolguların değişimi, diş kırıkları, dişin tüberkül dediğimiz çıkıntılarını harap etmis çürükler, ince duvarları kalmış dişlerde uygulanması başta olmak üzere, karşıt dişlerle temasların fonksiyonlarının düzenlenmesi ve estetik gelişim icin de kullanilabilir.
Porselen dolguları; yani onlay ve overlayleri günümüzde kaplama dediğimiz kuron ve köpru restorasyonların yerine tercih edebiliriz.
Dişi mümkün olduğunca korumaya yönelik bir şekilde hazırlanan diş yüzeyi üzerine adeziv bir şekilde yapıştırdığımız bu dolgular kuron preperasyonuna göre çok daha koruyucu olabilmektedir.